HOME
TURBINY WIATROWE
ELEKTRONIKA
WIRNIKI
GENERATORY
ZASADY DZIAŁANIA
ASPEKTY EKONOMICZNE
CENNIK
KONTAKT
 

Zasada działania

Napływający na łopaty strumień powietrza wywołuje jego ruch obrotowy wirnika. Obracający się wirnik, przekazuje energię do przekładni w której następuje wzrost wartości prędkości obrotowej przekazywanej przez generator. Generator, czesto nazywamy prądnicą, przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną, która przewodami zostaje odprowadzona do odbiorników.
Ster kierunkowy pozwala na utzymanie całego wirnika w odpowiednim położeniu względem wiatru. cała konstrukcja spoczywa na stalowej wieży zakotwionej przez
fundament w gruncie.

(rys1)

Schemat powstawania siły nośnej na profilu

Ilość wyprodukowanej przez elektrownię wiatrową energii elektrycznej zależy od kilku czynników. Mięszy innymi należą do nich prędkość wiatru oraz sprawność całego układu. Na rysunku 2. zilustrowany jest schematpowstawania siły nosnej na łopacie wirnika. Odpowiednio wyprofilowane łopaty gwarantują jego wysoką sprawność.

(Rys.2)

System regulacji kąta natarcia łopat

Bardzo ważnym elementem całego układu jest system regulacji kąta natarcia łopat. W swej budowie jest on dośc skomplikowany lecz niezbędny do zapewnienia optymalnej pracy wirnika. Jest on również jednym z elementów bezpieczeństwa, skutecznie ograniczającym obroty wirnika w sytuacji gdy siła wiatru jest bardzo duża.
Zasada działania systemu regulacji kąta natarcia łopat została przedstawiona na rysunkach 3,4 i 5.

Sposoby wykorzystywania energii elektrycznej wyprodukowanej przez siłownię

Prąd elektryczny możemy wykorzystywać na wiele sposobów:

1. Bezpośrednio do ogrzewania budynków (zimą) podgrzeania wody użytkowej (latem).


2. Do zasilania odbiorników prądu na napięcie sieciowe 220V/50hz

3. W systemie mieszanym
PPHiU Miramare - elektrownie wiatrowe, profesjonalne rozwiązania firmy Swind Siłownie Wiatrowe.